Wyniki ankietyzacji PKA prowadzonej w 2014 r.

Polska Komisja Akredytacyjna w 2014 r. otrzymała 88 wypełnionych kwestionariuszy ankietowych zawierających ocenę pracy zespołów oceniających PKA oraz kwestii proceduralnych (w tym opinii o stosowanych kryteriach). Ta liczba oznacza, że na wyrażenie opinii zdecydowało się tylko ok. 29% respondentów – więcej niż w roku ubiegłym (nieco powyżej 20%), ale zdecydowanie mniej niż w rekordowym roku 2009, kiedy to kwestionariusze papierowe przekazało do Biura PKA 65% ankietowanych.

Wyniki ankietyzacji

Ogólna opinia o pracy Komisji zawarta w odpowiedziach na pytania zamknięte jest bardzo pozytywna – w pięciostopniowej skali ocen przeważają oceny dobre i bardzo dobre stanowiąc łącznie ponad 95% głosów.

Wyniki ankietyzacji PKA w 2014 r.

Także spostrzeżenia sformułowane w odpowiedziach na pytania otwarte budują pozytywny obraz pracy PKA – profesjonalizm zespołów oceniających podkreśliło w 2014 r. przeszło 70% respondentów.

Ankietyzacja pozwoliła także wyodrębnić obszary, w których przedstawiciele ocenianych uczelni spodziewają się pewnych zmian. Dotyczyło to przede wszystkim zbyt napiętego harmonogramu wizytacji – tego typu zastrzeżenia sformułowano łącznie aż 35 razy.

Uwagi dotyczące kwestii proceduralnych pojawiały się dużo rzadziej – siedmiokrotnie ankietowani wskazywali na potrzebę ulepszenia kanałów komunikacji z zespołem oceniającym.

Także opinie dotyczące stosowanych przez Polską Komisję Akredytacyjną kryteriów były w ankietach poruszane stosunkowo rzadko. Ich analiza nie pozwala na sformułowanie jednoznacznej opinii, bowiem obok uwag dotyczących nadmiernej biurokratyzacji procesu oceny znalazły się także i takie, które wskazywały na zbyt mało precyzyjne ujęcie pewnych kwestii lub ich całkowity obiektywizm i kompleksowość.

Pełne opracowanie ankietyzacji dostępne jest do pobrania tutaj oraz na stronie Panelu Informacyjnego Systemu Zarządzania Jakością PKA, gdzie opublikowane są także zestawienia archiwalne oraz cząstkowe (kwartalne).

Polska Komisja Akredytacyjna posługuje się badaniami ankietowymi do oceny własnej działalności od 2008 r. Dzięki mechanizmom zewnętrznej weryfikacji pracy zespołów oceniających dokonywanej przez przedstawicieli uczelni całkowicie odrębnie i niezależnie od prac Prezydium PKA (termin wypełnienia ankiety nie jest w żaden sposób ograniczony, można ją zatem wysłać także po uprawomocnieniu się uchwały) Komisja może liczyć na obiektywne i nieskrępowane opinie interesariuszy.