Kierunki studiów wyznaczone do oceny w nadchodzącym roku akademickim.

Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej przyjęło uchwałę wskazującą kierunki studiów oraz jednostki uczelni, w których w roku akademickim 2015/2016 przeprowadzone zostaną oceny jakości kształcenia (tzw. oceny programowe) oraz oceny działalności podstawowych jednostek uczelni (tzw. oceny instytucjonalne). Ich pełna lista dostępna jest już w naszej bazie kierunków studiów i jednostek wyznaczonych do oceny (do końca września dostępne będą również wizytacje zaplanowane w roku akademickim 2014/15).

W roku akademickim 2015/2016 lista kierunków studiów oraz podstawowych jednostek uczelni (wydziałów) wyznaczonych do oceny liczy ogółem 321 pozycji, przy czym kierunki studiów zdecydowanie przeważają stanowiąc przeszło 90% całości. Liczba ocen instytucjonalnych planowanych w przyszłym roku akademickim jest stosunkowo niewielka – będzie ich tylko 30, a 28 z nich zostanie przeprowadzonych w uczelniach publicznych.

Kierunki studiów – oceny programowe

W nadchodzącym roku akademickim ocenie częściej będzie podlegać kształcenie prowadzone przez uczelnie publiczne (ok. 62% całości). Wśród wyznaczeń tego typu najliczniejszą grupę stanowią kierunki prowadzone przez uniwersytety oraz uczelnie techniczne – w obu przypadkach PKA wyznaczyła do oceny po 43 kierunki studiów. Kierunki prowadzone przez państwowe wyższe szkoły zawodowe pomiędzy październikiem 2015, a wrześniem 2016 r. zostaną ocenione trzydzieści dziewięć razy. Pozostałe grupy uczelni publicznych będą odwiedzane przez zespoły oceniające PKA w ramach oceny programowej znacznie rzadziej (uczelnie artystyczne – 14 razy, rolnicze – 13, medyczne – siedmiokrotnie, ekonomiczne – sześciokrotnie, pedagogiczne – trzykrotnie, akademie wychowania fizycznego – dwukrotnie, a uczelnie wojskowe tylko jeden raz).

Najczęściej odwiedzanym przez zespoły oceniające Polskiej Komisji Akredytacyjnej kierunkiem studiów w przyszłym roku akademickim będzie kierunek „zarządzanie” wyznaczony do oceny czterdzieści dwa razy.

Oceny PKA – rozkład geograficzny

Polska Komisja Akredytacyjna odwiedzi w nadchodzącym roku akademickim 79 miast – 78 w Polsce oraz jedno w Irlandii (Dublin). Graficzną prezentację planów dotyczących ocen kierunków studiów i jednostek w Polsce można obejrzeć na obrazku poniżej (wielkość okręgów odzwierciedla liczbę wizytacji planowanych w danym mieście).

Kierunki studiów i jednostki wyznaczone do oceny - 2015/2016Najczęściej odwiedzanym przez PKA miastem będzie Warszawa (44 wizytacje), a na kolejnych miejscach znajdują się Poznań i Wrocław (po 21 wizytacji) oraz Kraków (20 planowanych ocen).

Przypominamy, że oceny przyznane przez Prezydium PKA poszczególnym kierunkom studiów i wydziałom znaleźć można w naszej bazie ocenionych jednostek i kierunków studiów.