Szkolenie kandydatów na ekspertów PKA ds. pracodawców.

W dniach 20 – 21 listopada br. w siedzibie Biura Polskiej Komisji Akredytacyjnej zorganizowane zostało kolejne spotkanie szkoleniowe prowadzone przez obecnych członków i ekspertów PKA z myślą o kandydatach na ekspertów do spraw pracodawców uczestniczących w ocenie jakości kształcenia na kierunkach o profilu praktycznym.

Przykładowa ilustracjaPodobnie jak w poprzednich edycjach, program spotkania przewidywał wprowadzenie do kwestii formalnych i organizacyjnych (m. in. obejmujących aspekty związane z funkcjonowaniem szkół wyższych w Polsce, strukturą zarządzania uczelniami i ich jednostkami, przepisami powszechnie obowiązującymi regulującymi kwestię współpracy uczelni z otoczeniem społeczno – gospodarczym) oraz szczegółowe przedstawienie konstrukcji raportu samooceny i modelowego przebiegu wizytacji.

Wiele uwagi poświęcono również prezentacji kryteriów oceny kształcenia prowadzonego na kierunkach studiów o profilu praktycznym (stanowią one jeden z załączników do Statutu Komisji i są oczywiście publicznie dostępne) oraz przedstawieniu listy przykładowych pytań, które mogą okazać się istotne dla ustalenia stopnia spełnienia danego kryterium, a w konsekwencji wpłynąć na kształt raportu powizytacyjnego.

W trakcie szkolenia omówiono także zasady oceniania i weryfikacji jakości pracy ekspertów.