Przewodniczący PKA w Sejmie RP.

Sejm
Fot. Krzysztof Białoskórski

Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, prof. dr hab. Krzysztof Diks, weźmie udział w zaplanowanym na 9 czerwca br. posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, w trakcie którego odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 556).

Projekt, którego zasadniczym uzasadnieniem jest dążenie do uwolnienia sfery nauki i szkolnictwa wyższego od nadmiernych obowiązków o charakterze biurokratycznym w odniesieniu do Polskiej Komisji Akredytacyjnej przewiduje m. in.:

• nową definicję oceny instytucjonalnej:
    [blockquote author=”” link=”” link_title=”” target=””]Komisja może dokonywać oceny działalności podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni (ocena instytucjonalna), polegającej na jednoczesnej ocenie jakości kształcenia na więcej niż jednym kierunku studiów oraz ocenie jakości kształcenia na studiach trzeciego stopnia i studiach podyplomowych. Ocenę instytucjonalną przeprowadza się w jednostce, w której wcześniej dokonano oceny programowej na większości kierunków studiów.”;[/blockquote]
  • wyraźnie upoważnienie PKA do badania kwalifikacji wszystkich osób prowadzących zajęcia dydaktyczne ze studentami (w tym osób niebędących nauczycielami akademickimi).

Pełne uzasadnienie projektu ustawy oraz jego tekst dostępne są na stronie internetowej Sejmu RP.